Proč nechtít přímou demokracii?
Proč nechtít Švýcarský systém?

Přímá demokracie má klady, které jsou potřeba zmínit.

  1. Lidé jsou minimálně závislý na poslancích
  2. Zákonodárná moc je převážně v rukou běžného lidu
  3. Přímou demokracií se v prvopočátku vyřešil špatně funkční systém stávající zastupitelské demokracie.
  4. Lidé volí zákonné zástupce na skladbu zákonů

A to je vše. Více kladů přímá demokracie nemá. To že jsou lidé svobodnější nebo mají lepší životní standard, jak prezentují někteří občané, je hloupost. Lidé přirovnávají přímou demokracii se Švýcarským systémem, ale to se nedá nikdy srovnávat. Jednak mentalitou lidí, historickým rozvojem země, nebo ekonomickou prosperitou.

Nyní se podíváme detailněji na negativa přímé demokracie u českého národa, kterých je velmi mnoho.

  1. Zavedení přímé demokracie sebou nese obrovské finanční náklady, které jsou cca šedesátinásobkem prezidentských voleb.
  2. Zavedením přímé demokracie by se prohloubila chudoba lidí a postupně by zanikly levicové podpory.
  3. Zavedením přímé demokracie by se společnost navždy rozdělila na dva a více táborů.
  4. Zavedením přímé demokracie se přenáší odpovědnost z politiků na běžný lid. Tedy do obrovského názorového prostředí. Přenesením odpovědnosti na běžný lid sebou nese daleko více problematik, než kdyby o schválení rozhodovali sami poslanci.
  5. Lidé nejsou a ani nemohou být nikdy odpovědni za špatně odsouhlasený zákon.
  6. Lidé nehlasují pro negativní zákony, byť by byli jedinou možnou variantou pro nápravu momentální situace. Například ekonomické a zvýšení daní.
  7. Lidé se nikdy neúčastní tvorby zákonů. Pouze hlasují ANO či NE na konkrétní zákon. Tedy neexistuje žádná zákonná možnost podílet se na tvorbě zákonů.
  8. Nedostatek lidí při hlasování, protože náš stát není rozdělen etnicky či nábožensky. Náš národ je rozdělen politicky.
  9. Většina požírá menšinu, a to u všech otázek celospolečenských problematik.
  10. Neexistuje žádná zákonná možnost změnit celospolečensky negativní zákon schválený většinou.
  11. Schválením přímé demokracie by se jednalo o neomezenou moc pro tu nejpočetnější skupinu lidí.
  12. Neexistuje žádná možnost zákoně zamezit vzniku skupin, či sdružení, případně politických stran, které by sdružovali většinu obyvatel právě za účelem ovládání zákonodárné moci.
  13. 51% = 5.355.000 obyvatel je více než, 49% = 5.145.000 obyvatel z cca 10.500.000 lidí v ČR (byť voličská základna je něco přes 8 miliónů lidí).
  14. Lidé mají vnitřní povinnost hlasovat o zákonech.
  15. Lidé nejsou kvalifikováni na zákonodárnou moc a většina lidí ani není mentálně naladěna na řízení státu.
  16. Lidé nebudou hlasovat dle svého vlastního přesvědčení a vědomí. BUDOU OVLIVNĚNI:
  • Mentální disfunkcí
  • Sociálním začleněním ve společnosti
  • Postavením ve společnosti
  • Momentální celospolečenskou situací
  • Veřejným míněním
  • Mediální propagandou a mediálními dezinformacemi
  • Jednotlivými postavami (politici, celebrity, podnikatelé, žurnalisté a redaktoři... atd).
  • Politickými i nepolitickými organizacemi. Spolky a jinými vzniklými spolky, které budou přirozeně vznikat za účelem prosazení některých zájmů (zákonů).
  • Nátlakem z řad (rodinných příslušníků, zaměstnavatelů), ale i na základě možného budoucího prospěchu, který by zvýšil životní standard člověka.

Přímá demokracie není rovnoprávná. Zvítězí vždy většina, i když celkový počet menšin by bylo procentuálně více než samotná většina.

Zavedením přímé demokracie v ČR by se nevyřešila problematika stávající zastupitelské demokracie. Ba naopak. Mezilidské vztahy by se rapidně zhoršily a vzniklo by více násilných trestních činů, a to jak fyzických tak psychických. Vše jen proto, že by se společnost navždy rozdělila na více názorových táborů. Násilí by probíhalo i mezi spolužáky, kde jsme schopni i dnes jasně říct, že lidé, kteří volili v přímé prezidentské volbě Andreje Babiše, tuto informaci veřejně ani nesdělují, a to z důvodu obav z předsudků druhých. To stejné platí u dětí na druhém stupni základní školy, které jsou šikanováni s odůvodněním, že rodiče volili Babiše namísto Petra Pavla.
Korupční politika by se prohloubila, aby menšina mohla profitovat. Samotný profit sebou nese další problematiku, která spočívá v samotných třídách sociálního začlenění. Chudá sociální vrstva by k volbám šla výjimečně. Jen v ČR máme přes 90 tisíc lidí bez domova, kteří k volbám nechodí vůbec. Dále zde máme 1.200.000 lidí mezi 18-63 lety, kteří jsou v chudé až nižší střední sociální vrstvě. Tito lidé k volbám chodí nepravidelně, skoro až vůbec. Vyšší střední sociální vrstva a bohatá sociální vrstva chodí k volbám pravidelně. Jenže tito lidé vždy budou ochraňovat své zájmy. Žádného člověka nezajímá problematika jiného, pokud se ho problematika osobně nedotýká. Takže na základě tohoto dogmatu není reálné, aby jakýkoli volič z bohaté sociální vrstvy podpořil zákon, který by byl ku prospěchu chudé sociální vrstvy, a to na úkor osobního a vlastního prospěchu, nebo úbytku vlastního životního standardu. Takto smýšlí dnešní mentalita národa.

Naše mentalita národa je neustále stejná. Za první republiky, i dnes. Lidé myslí více na sebe a své blízké než na druhé. To že spousta lidí zkřehne a začne se více zaobírat altruismem je dáno pouze strachem a obavami o vlastní přežití. Například koronavirus, válka na Ukrajině apod. Velmi malá skupina lidí se altruismem zaobírá dlouhodobě. Avšak jde i o celospolečenskou prestiž, a vlastní osobní uspokojení, bez kterého by to lidé nikdy neudělali. Lidé dělají jen to, co sami chtějí a co je vnitřně uspokojuje. Nikdo svobodně nečiní věci, které sám nechce. Za to může porevoluční divoký kapitalismus, který nebyl zákonodárci upraven jasnými mantinely. Václav Klaus tenkrát argumentoval, že zasáhne neviditelná ruka kapitalismu, která vše sama spraví... Proto se kradlo, tunelovalo, zabíjelo jen proto, aby si lidí zajistili a zvýšili svůj životní standard. Tímto chci říci, že postupem času se podpora levicových hodnot vytratí a lidé z chudé sociální vrstvy nebudou mít ve společnosti žádný prostor a ani zastání. Celá společnost se rozdělí na mocné s obrovskou hierarchií, která bude řízena pouze věkem konkrétní osoby. Každý bude mít motivaci se dostat do této takřka uzavřené skupiny lidí, kteří budou ovládat hlasy svých podřízených výměnou za stálý příjem, který je životně důležitý pro přežití jeho samého a jeho rodiny. To ani nemluvím o takových detailech, jako jsou nedostupná místa na prestižní školy, kde samotný prospěch žáka bude mít pouze formální váhu při rozhodování o přijetí.

Nikdo si nedovede ani představit, jaké scénáře se v naší republice mohou odehrát zavedením přímé demokracie. Těch směrů je toliko, že to ani nelze pospat. Jasné je, že vše, proti čemu dnes všichni bojujeme a proč zakládáme politická hnutí, zavedením přímé demokracie pouze dáme zelenou. Není reálné, aby pouhou změnou systému režimu, by se změnila i povaha národa. Ta se nedá změnit k lepšímu systémem, který má v základu rozdělení společnosti na minimálně dva tábory. To je třeba si uvědomit a jedná se o nejpádnější argument ze všech.

Nejhorším na tom celém je skutečnost, že pokud přímá demokracie v budoucnu vznikne, tak se tento proces nedá nijak zvrátit zpět do naší  zastupitelské demokracie. Lidé si totiž přivyknou a přizpůsobí novému systému velice rychle, protože pro ně bude daleko lepší, než ten stávající režim. Nebudou chtít jít do horšího jen proto, aby se negativa ze zavedení přímé demokracie eliminovala. To stále hovoříme o nejpočetnější skupině lidí, kteří chodí k volbám i když se ve výsledku jedná o menšinu hlasů z celkového počtu potenciálních voličů. A nehledě na skutečnost obrovských obav z nátlaků výše uvedených, čímž by mohli přijít o práci a tedy i svůj těžce nabytý životní standard. Tím chci demonstrovat skutečnost, že vadí-li vám dnes, že z celkového počtu voličů, kterých přišlo k volbám (cca 6,5 miliónů), obdržela vítězná pětikoalice Spolu pouhých 27,79% z celkového počtu voličů, kde ostatní politické strany, které nebyli vítězi voleb měli součtem 72,21%, tak máte jasno, že přímá demokracie je daleko více problematičtější na výsledky jakýchkoli voleb, než známe dnes. 

Tedy... Lidé, kteří bojují za vznik přímé demokracie, by se měli hodně zamyslet nad skutečností, co vlastně od nového systému očekávají, a co je reálné, aby se změnilo. Co reálně může způsobit nový systém, a jak budou lidé reagovat na nový systém. Kdo se nejrychleji v systému aklimatizuje, a kdo vše se bude snažit systém zneužít pro vlastní potřeby. Dále by si měli uvědomit, zda reálná negativa, která mohou reálně vzniknout ze systému přímé demokracie jsou přijatelným negativem než je stávající nefunkčnost (disfunkce) zastupitelské demokracie.

Dle mého názoru je implementace přímé demokracie v česku nástrojem pro diktaturu, chaos, konec ekonomické prosperity, a i konec svobody, jak ji známe. Nevyřeší se tím žádná problematika, ba naopak, vznikne mnoho dalších, které nebudeme schopni již nijak zvrátit, protože moc bude vložená do rukou lidu. A lid nezajímá konec a krach státu , nebo druhých lidí do doby, než sám lid pocítí vlastní krach. Avšak i v té době bude hrstka velmi bohatých, kterým ona změna názorů oněch zkrachovalců pouze pomůže k lepšímu, kde se změna k lepšímu, díky po staletí stejné mentalitě lidí, ještě více oddálí.

Přímou demokracii nevidím jako systém, kde lidé se mají lépe než dnes, neřeší korupci, jsou k sobě přátelštější a ohleduplnější. Nevidím systém jako rovnoprávný a ekonomicky konkurenčně schopný okolním státům. Vidím jen nechuť lidí chodit hlasovat pro své osobní zájmy a vidím chuť lidí hlasovat a ovlivňovat druhé jen proto, aby se měli lépe než se mají dnes a měli se lépe než ty ostatní. Ostatně tento fenomén tu dnes máme již delší dobu a využívá jej snad každý. Ať to jsou dřívější odchody do důchodů jen kvůli lepšímu profitu, nebo ať to jsou jiné hodnoty. Zastupitelská demokracie není dokonalá, a ony vrátka využívají všichni, pokud to jde. Avšak uvědomte si, že právě zastupitelská demokracie jsou dnes těmi vrátky a mantinely. A dovedete si představit, kdyby ony vrátka a ty mantinely měli dispozici všichni lidé??? Myslíte, že by lidé neschválili lepší důchody a dřívější odchody do důchodů? A co dál???? Kde by se na to vzalo? Například větší daně? Myslím, že by to lidé určitě (ne)schválili, PROTOŽE JSME UVĚDOMĚLÝM NÁRODEM. (ironie)

A co třeba 51% celospolečenských hlasů, kteří prosadili nový zákon??? Jen si vezměme příklad z prezidentských voleb. Lidé zvolili Petra Pavla cca 3,5 miliónu hlasu, ale Andrej Babiš obdržel 2,5 milionů hlasů. Je to stejný jako klasický zákony. 3,5 miliónů lidí bude spokojených a 2,5 miliónů nespokojených. No a ten zbytek co nešel k volbám je také nespokojený, protože nechtěli jít kvůli oběma kandidátům k volbám. Takže většina nesouhlasících je méně než menšina souhlasících? A tedy takhle by přesně vypadala i naše přímá demokracie... Lidé volí převážně podle emocí, nikoli podle rozumu, a to je náš národ. To se nedá změnit mávnutím proutku, nebo změnou systému. Švýcarsko funguje úplně na jiné mentalitě. Protože mají všichni ve Švýcarsku peníze, tak nikdo na Švýcarsko nezaútočí. A hlavně Švýcarsko je díky tomuto velmi ekonomicky silné. Nejen že není součástí EU, ale ono je natolik samostatné, že nepotřebuje pomoc sousedních států. Jejich mentalita je dlouhodobě (po staletí) budována na důvěře, a tak jsou i vychováváni děti od rodičů a celkového naučného systému. Náš národ se ani za 300 let zdaleka nepřiblíží k pěti procentům Švýcarské mentality. To prostě není reálné jakoukoli dosud známou již implementovanou politickou strategií.

(Jen tak pro zamyšlení.... Naše média, ale i celosvětová média každý den prezentují problematiky z celého světa. Jediná zmínka o Švýcarsku je v souvislosti s bankovními účty. Jiné zprávy neuslyšíte. Proč??? Protože se ve Švýcarsku, nekrade, netuneluje, apod. Co by se mělo psát? Že je tráva více zelenější než u nás? Že na hranicích s Rakouskem mají na WC plnou mícu peněz bez dozoru a lidé kteří toalety navštěvují si z toho nevezmou ani cent mimo přesné částky za rozměnění bankovky? Až tohle bude u nás, tak bude přímá demokracie fajn...)



Avšak existuje řešení, jak deficit zastupitelské demokracie vyřešit. A nejen to. Jak snížit kriminalitu a vůbec všechna celospolečenská negativa. Jedná se o upgrade demokracie na plnohodnotný svobodný systém podle Třetí cesty. Stačí do ústavy dát klausuli "Vnitřní svoboda člověka, která svojí povahou nenarušuje jinou vnitřní svobodu člověka je chráněna ústavou". A "Vnitřní svoboda člověka, která svojí povahou narušuje jinou vnitřní svobodu člověka bude řízena právní svobodou".

To je nejideálnější možná varianta budoucnosti naší republiky. Narovnání celospolečenských problematik a narovnání obrovského názorového prostředí. Neexistuje nic svobodnějšího a rovnoprávnějšího. Všechny zákony, které potlačují onu vnitřní svobodu člověka, a to jen z preventivních důvodů musí být automaticky upraveny, nebo zrušeny a nahrazeny normálními zákony. A věřte že se bavíme o zcela novém systému, který by našemu systému dal pravidla přesně tam, kde dodnes chybí a která se neustále zneužívají pro finanční obohacení, udržení politické moci, apod... Pravidla, která jsou jasná, přesná, sofistikovaně provázaná s hodnotami každého člověka. To je smysl, za který je potřeba bojovat. To už není o politické korektnosti, nebo politickému lobingu. Avšak i tento systém má určité prvky přímé demokracie, které jsou výlučně vázány na volby a odvolatelnost poslanců, senátorů a prezidentů. Pokud vznikne petice ve stejné výši počtu hlasů, za které se konkrétní politická garnitura dostala k moci, tak ji lze se stejným počtem odvolat. To stejné je o senátorech, či prezidentovi. Moc je v rukou lidí, avšak pouze ta moc, která je určená lidem. Lidé volí a lidé odvolávají. Nic víc a nic méně. A pak celospolečenské změny, jako je přijetí, či odmítnutí tohoto systému.

Systém Třetí cesty je ve všech směrech dokonalý a neexistuje žádný protiargument, který by nebyl v rozporu s klausulí vnitřní svobody. Tedy lidé, kteří chtějí vytvářet lotroviny budou vždy proti, ale tedy proti oné klausuli. Tedy vždy budou jednat protispolečensky, protiprávně a blíže k nesvobodně, byť říkají, že hájí svobodu a demokracii. Lidé už konečně musí pochopit rozdíly mezi svobodou a svobodou. Pokud to nepochopí, tak budeme se mít hůře a hůře a jednou o tu naši momentální svobodu lehce přijdeme. Je to jen otázka času, politické kratochvíle a třeba i rozhodnutí jiných států, případně lobbistických garnitur. 

V Hradci Králové dne 12. Února 2023 

Petr Fabián 

2019 Politické hnutí - Třetí cesta | Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky